Totes les Nominacions als Premis Gaudi 2020


Aquesta nit a partir de les 21.50 h per TV3 i Catalunya Informació podrem gaudir de la XII edició dels Premis Gaudí, guardons que atorga l’Acadèmia del Cinema en Català, en reconeixement a les millors produccions cinematogràfiques catalanes de l’any.

L’espot publicitari d’aquest any l’han protagonitzat Eduardo Farelo i la seva filla, la cantant i DJ Bad Gyal.

Totes les Nominacions als Premis Gaudí 2020

Premi a la millor pel·lícula

  • 7 Raons per fugir d’Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras
  • Els dies que vindran de Carlos Marques-Marcet
  • El Viatge de la Marta (Staff Only) de Neus Ballús
  • La Innocència de Lucía Alemany

Premi a la millor pel·lícula en llengua no catalana

  • El Hoyo de Galder GazteluUrrutia
  • La hija de un ladrón de Belén Funes
  • Liberté de Albert Serra
  • Ojos Negros de Marta Lallana, Ivet Castelo, amb la col.laboració d’Iván Alarcón i Sandra García

Premi a la millor direcció

  • Belén Funes, per La hija de un Ladón
  • Carlos Marques-Marquet, per Els dies que vindran
  • Lucía Alemany, per la Innocència
  • Neus Ballús, per El viatge de la Marta (Staff Only)

Premi al millor guió

  • Belén Funes i Marçal Cebrián Gag, per La hija de un ladrón
  • Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz, per Els dies que vindran
  • Lucía Alemany i Laia Soler, per La innocència
  • David Desola i Pedro Rivero, per El Hoyo

Premi a la millor actriu protagonista

  • Aina Clotet, per La filla d’algú
  • Carmen Arrufat, per La innocència
  • Greta Fernández, per La hija de un ladrón
  • María Rodríguez, per Els dies que vindran

Premi al millor actor protagonista

  • David Verdaguer, per Els dies que vindran
  • Eduard Fernández, per La hija de un ladrón
  • Karra Elejalde, per Mientras dure la guerra
  • Sergi López, per El viaje de la Marta (Staff Only)

Premi al millor Director de Producció

  • Aritz Cirbián i Albert Molins, per 7 Raons per fugir
  • Marta Ramírez, per La hija de un ladrón
  • Oriol Maymó, per Quién a hierro mata
  • Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz, per Els dies que vindran

Premi a la millor actriu secundària

  • Aina Clotet, per 7 Raons per fugir
  • Julieta Serrano, per Dolor y Gloria
  • Laia Marull, per La innocència
  • Nora Navas, per Dolor y Gloria

Premi al millor actor secundari

  • Àlex Brendemühl, per Madre
  • Àlex Monner, per La hija de un ladrón
  • Eduard Fernández, per Mientras dure la guerra
  • Enric Auquer, per Quién a hierro mata

Premi al millor muntatge

  • Ana PfaffCarlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert, per Els dies que vindran
  • Bernat Aragonés, per La hija de un ladrón
  • Juliana Montañés, per La innocència
  • Teresa Font, per Dolor y Gloria

Premi a la millor fotografia

  • Àlex García, per Els dies que vindran
  • Gris Jordana, per La vida sense la Sara Amat
  • Mauro Herce, per Lo que arde
  • Neus Ollé, per La hija de un ladrón

Premi a la millor direcció artística

  • Ana Pons-Formosa, per Els dies que vindran
  • Laia Colet, per Paradise Hills
  • Marta Bazaco, per La hija de un ladrón
  • Sylvia Steinbrecht, per Elisa i Marcela

Premi a la millor música original

  • Maika Makovski, per Quén a hierro mata
  • Pau Vallvé, per La vida sense la Sara Amat
  • Raül FernándezRefree“, per Ojos negros
  • Sofía Oriana, per Elisa y Marcela

Premi al millor vestuari

  • Desirée Guirao, per La hija de un ladrón
  • Mercè Paloma, per Elisa y Marcela
  • Rosa Tharrats, per Liberté
  • Vinyet Escobar, per Quién a hierro mata

Premi al millor so

  • Amanda Villavieja i Albert Manera, per El viatge de la Marta (Staff Only)
  • Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias, per Els dies que vindran
  • Sergio Bürmann i Marc Orts, per Dolor y Gloria
  • Sergio RuedaEnrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per La hija de un ladrón

Premi als millors efectes visuals

  • Bernat Aragonés, per Nacido Rey
  • Esther Ballesteros i Àlex Villagrasa, per Paradise Hills
  • Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariaga, per El Hoyo
  • Montse RibéÓscar AbadesEduardo Díaz i Inma Nadela, per Dolor y Gloria

Premi al millor maquillatge i perruqueria

  • Armande Monteiro i Antoine Mancini, per Liberté
  • Elisa Alonso, per La hija de un ladrón
  • Montse Sanfeliu i Paco Rodríguez Frías, per Elisa y Marcela
  • Natalia Montoya, per La innocència

Premi a la millor pel·lícula documental

  • City for sale de Laura Álvarez
  • El cuarto reino. El reino de los plásticos de Adán Aliaga i Àlex Lora
  • IdrissaCrónica d’una mort qualsevol de Xapo Ortega i Xavier Artigas,
  • Peret, yo soy la Rumba de Paloma Zapata

Premi a la millor pel·lícula europea

  • La Favorita de Yorgos Lanthimos
  • Lazzaro Feliz d’Alice Rohrwacher
  • Lo que arde d’Oliver Laxe
  • Retrato de una mujer en llamas de Céline Sciamma

Premi al millor curtmetratge

  • Después También de Carla Simón
  • La Higuera de Mikel Mas
  • Suc de Síndria d’Irene Moray
  • Tahrib de Gerard Vidal

Premi a la millor pel·lícula per a televisió

  • Cançó per a tu d’Oriol Ferrer
  • L’enigma Verdaguer de Lluís Maria Güell
  • La Catedral del Mar de Jordi Frades
  • La dona del segle de Sílvia Quer.

Els guanyadors rebran un trofeu obra de Montse Ribé i que en honor al nom dels premis representa les xemeneies de la Casa Milà (La Pedrera) obra de l’arquitecte Antoni Gaudí.


T'agrada? Compartiex-ho!

Quina és la teva reacció

M'encanta M'encanta
0
M'encanta
Em diverteix Em diverteix
0
Em diverteix
M'agrada M'agrada
0
M'agrada
m'entristeix m'entristeix
0
m'entristeix
M'interesa M'interesa
0
M'interesa
Em fascina Em fascina
0
Em fascina

0 Comments

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir el correu brossa. Aprendre com la informació del vostre comentari és processada