Premis Gaudí 2019 – Les Nominacions


0

Els premis Gaudí són uns guardons que atorga l’Acadèmia de Cinema en Català en reconeixement a les millors produccions cinematogràfiques catalanes de l’any.

El disseny del trofeu és obra de Montse Ribé i és una peça que recorda les xemeneies de la casa Milà (La Pedrera), en honor al seu creador Antoni Gaudí.

Aquest any se celebraran el pròxim 27 de gener al Palau de Congressos de Catalunya i la presentació serà a càrrec del Mag Lari.

 

Les obres finalistes i per tant nominades al Premi són les següents:

Premi a la millor pel.lícula

Formentera Lady de Pau Durà
Jean Francois i el sentit de la vida de Sergi Portabella
Les distàncies d’Elena Trapé
“Yo la busco” de Sara Gutierrez Galve

Premi a la millor pel-lícula en llengua no catalana

El fotógrafo de Mauthausen de Targarona
Entre dos aguas d’Isaki Lacuesta
Petra de Jaime Rosales
Viaje al cuarto de una madre de Celia Rico

Premi a la millor direcció

Celia Rico per Viaje al cuarto de una madre
Elena Trapé per Les distàncies
Isaki Lacuesta per Entre dos aguas
Jaime Rosales per Petra

Premi al millor guió

Celia Rico per Viaje al cuarto de una madre
Clara Roquet, Jaime Rosales i Michel Gaztambide per Petra
Elena Trapé, Josan Hatero i Miguel Ibáñez Monroy per Les distàncies
Fran Araújo, Isa Campo i Isaki Lacuesta per Entre dos aguas

Premi a la millor actriu protagonista

Alexandra Jiménez per Les distàncies
Bárbara Lennie per Petra
Carme Elías per Quien te cantarà
Lola Dueñas per Viaje al cuarto de una madre

Premi al millor actor protagonista

Àlex Brendemühl per Petra
Israel Gómez Romero per Entre dos aguas
Mario Casas per El fotógrafo de Mauthausen
Sergi López per La vida lliure

Premi al millor Director de Producció

Aitor Martos per Entre dos aguas
Edmon Roch i Toni Novella per Yucatan
Eduard Vallès i Hanga Kurucz per El fotógrafo de Mauthausen
Josep Amorós per Viaje al cuarto de una madre

Premi a la millor actriu secundària

Anna Castillo per Viaje al cuarto de una madre
Clara Segura per Durante la tormenta
Maria Ribera per Les distàncies
Marisa Paredes per Petra

Premi al millor actor secundàri

Alain Hernández per El fotógrafo de Mauthausen
Eduard Fernández per Todos lo saben
Miki Esparbé per Les distàncies
Oriol Pla per Petra

Premi al millor muntatge

Ana Pfaff per Con el Viento
Bernat Vilaplana per Jurassic World: El reino caído
Liana Artigal per Les distàncies
Sergi Dies per Entre dos aguas

Premi a la millor fotografía

Edu Grau per Quién te cantará
Diego Dussuel per Entre dos aguas
Hélène Louvart per Petra
Oscar Faura per Jurassic World: El reino caído

Premi a la millor dirección artística

Balter Gallart per Superlópez
Laia Ateca per Quién te cantará
Mireia Carles per Viaje al cuarto de una madre
Rosa Ros per El fotógrafo de Mauthausen

Premi a la millor música original

Diego Navarro per El fotógrafo de Mauthausen
Gerard Pastor per Jean-François i el sentit de la vida
Josep Sanou per Petitet
Kiko Veneno i Raül Refree per Entre dos aguas

Premi al millor vestuari

Alberto Valcárcel i Cristina Rodríguez per Superlópez
Clara Bilbao per La sombra de la ley
Mercè Paloma per El fotógrafo de Mauthausen
Vinyet Escobar per Viaje al cuarto de una madre

Premi al millor so

Oriol Tarragó per Jurassic World: El reino caído
Albert Manera i Amanda Villavieja per Viaje al cuarto de una madre
Alejandro Castillo i Amanda Villavieja per Entre dos aguas
Marc Orts, Oriol Tarragó i Sergio Bürmann per Superlópez

Premi als millors efectes visuals

Àlex Villagrasa i Lluís Rivera per Durante la tormenta
Félix Bergés i Lluís Rivera per La sombra de la ley
Jordi San Agustín per El fotógrafo de Mauthausen
Laura Pedro, Lluís Rivera i Ricard Barriga per Superlópez

Premi al millor maquillatge i perruqueria

Caitlin Acheson i Jesús Martos per Blackwood
Caitlin Acheson i Jesús Martos per El fotógrafo de Mauthausen
Jesús Martos i Montse Sanfeliu per Superlópez
Noe Montes i Raquel Fidalgo per La sombra de la ley

Premi a la millor pel.lícula d’animació

Black is beltza de Fermin Muguruza
Memòries d’un home en pijama de Carlos Fernández Vigo

Premi a la millor pel.lícula documental

Comandant Arian d’Alba Sotorra
I hate New York de Gustavo Sánchez
Petitet de Carles Bosch
Trinta lunes de Diana Toucedo

Premi a la millor pel.lícula europea

Call me by your name de Luca Guadagnino
Caras y lugares d’Agnès Varda i JR
Cold war de Pawel Pawlikowski
El hilo invisible de Paul Thomas Anderson

Premi al millor curtmetratge

La última virgen de Bàrbara Farré
Primer estrat de Ventura Durall
Silencio por favor de Carlos Vilafaina
Tomorrow d’Andrew Tarbet

Premi a la millor pel.lícula per a televisió

El nom de Joel Joan
De la ley a la ley de Sílvia Quer
Vida privada de Sílvia Munt
Vilafranca de Lluís Maria Güell


T'agrada? Compartiex-ho!

0

Quina és la teva reacció

M'encanta M'encanta
0
M'encanta
Em diverteix Em diverteix
0
Em diverteix
M'agrada M'agrada
0
M'agrada
m'entristeix m'entristeix
0
m'entristeix
M'interesa M'interesa
0
M'interesa
Em fascina Em fascina
0
Em fascina

0 Comments

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.