Aquesta nit a partir de les 21.50 h per TV3 i Catalunya Informació podrem gaudir de la XII edició dels Premis Gaudí, guardons que atorga l’Acadèmia del Cinema en Català, en reconeixement a les millors produccions cinematogràfiques catalanes de l’any.
L’espot publicitari d’aquest any l’han protagonitzat Eduardo Farelo i la seva filla, la cantant i DJ Bad Gyal.
Totes les Nominacions als Premis Gaudí 2020
Premi a la millor pel·lícula
- 7 Raons per fugir d’Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras
- Els dies que vindran de Carlos Marques-Marcet
- El Viatge de la Marta (Staff Only) de Neus Ballús
- La Innocència de Lucía Alemany
Premi a la millor pel·lícula en llengua no catalana
- El Hoyo de Galder Gaztelu–Urrutia
- La hija de un ladrón de Belén Funes
- Liberté de Albert Serra
- Ojos Negros de Marta Lallana, Ivet Castelo, amb la col.laboració d’Iván Alarcón i Sandra García
Premi a la millor direcció
- Belén Funes, per La hija de un Ladón
- Carlos Marques-Marquet, per Els dies que vindran
- Lucía Alemany, per la Innocència
- Neus Ballús, per El viatge de la Marta (Staff Only)
Premi al millor guió
- Belén Funes i Marçal Cebrián Gag, per La hija de un ladrón
- Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz, per Els dies que vindran
- Lucía Alemany i Laia Soler, per La innocència
- David Desola i Pedro Rivero, per El Hoyo
Premi a la millor actriu protagonista
- Aina Clotet, per La filla d’algú
- Carmen Arrufat, per La innocència
- Greta Fernández, per La hija de un ladrón
- María Rodríguez, per Els dies que vindran
Premi al millor actor protagonista
- David Verdaguer, per Els dies que vindran
- Eduard Fernández, per La hija de un ladrón
- Karra Elejalde, per Mientras dure la guerra
- Sergi López, per El viaje de la Marta (Staff Only)
Premi al millor Director de Producció
- Aritz Cirbián i Albert Molins, per 7 Raons per fugir
- Marta Ramírez, per La hija de un ladrón
- Oriol Maymó, per Quién a hierro mata
- Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz, per Els dies que vindran
Premi a la millor actriu secundària
- Aina Clotet, per 7 Raons per fugir
- Julieta Serrano, per Dolor y Gloria
- Laia Marull, per La innocència
- Nora Navas, per Dolor y Gloria
Premi al millor actor secundari
- Àlex Brendemühl, per Madre
- Àlex Monner, per La hija de un ladrón
- Eduard Fernández, per Mientras dure la guerra
- Enric Auquer, per Quién a hierro mata
Premi al millor muntatge
- Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert, per Els dies que vindran
- Bernat Aragonés, per La hija de un ladrón
- Juliana Montañés, per La innocència
- Teresa Font, per Dolor y Gloria
Premi a la millor fotografia
- Àlex García, per Els dies que vindran
- Gris Jordana, per La vida sense la Sara Amat
- Mauro Herce, per Lo que arde
- Neus Ollé, per La hija de un ladrón
Premi a la millor direcció artística
- Ana Pons-Formosa, per Els dies que vindran
- Laia Colet, per Paradise Hills
- Marta Bazaco, per La hija de un ladrón
- Sylvia Steinbrecht, per Elisa i Marcela
Premi a la millor música original
- Maika Makovski, per Quén a hierro mata
- Pau Vallvé, per La vida sense la Sara Amat
- Raül Fernández “Refree“, per Ojos negros
- Sofía Oriana, per Elisa y Marcela
Premi al millor vestuari
- Desirée Guirao, per La hija de un ladrón
- Mercè Paloma, per Elisa y Marcela
- Rosa Tharrats, per Liberté
- Vinyet Escobar, per Quién a hierro mata
Premi al millor so
- Amanda Villavieja i Albert Manera, per El viatge de la Marta (Staff Only)
- Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias, per Els dies que vindran
- Sergio Bürmann i Marc Orts, per Dolor y Gloria
- Sergio Rueda, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per La hija de un ladrón
Premi als millors efectes visuals
- Bernat Aragonés, per Nacido Rey
- Esther Ballesteros i Àlex Villagrasa, per Paradise Hills
- Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariaga, per El Hoyo
- Montse Ribé, Óscar Abades, Eduardo Díaz i Inma Nadela, per Dolor y Gloria
Premi al millor maquillatge i perruqueria
- Armande Monteiro i Antoine Mancini, per Liberté
- Elisa Alonso, per La hija de un ladrón
- Montse Sanfeliu i Paco Rodríguez Frías, per Elisa y Marcela
- Natalia Montoya, per La innocència
Premi a la millor pel·lícula documental
- City for sale de Laura Álvarez
- El cuarto reino. El reino de los plásticos de Adán Aliaga i Àlex Lora
- Idrissa. Crónica d’una mort qualsevol de Xapo Ortega i Xavier Artigas,
- Peret, yo soy la Rumba de Paloma Zapata
Premi a la millor pel·lícula europea
- La Favorita de Yorgos Lanthimos
- Lazzaro Feliz d’Alice Rohrwacher
- Lo que arde d’Oliver Laxe
- Retrato de una mujer en llamas de Céline Sciamma
Premi al millor curtmetratge
- Después También de Carla Simón
- La Higuera de Mikel Mas
- Suc de Síndria d’Irene Moray
- Tahrib de Gerard Vidal
Premi a la millor pel·lícula per a televisió
- Cançó per a tu d’Oriol Ferrer
- L’enigma Verdaguer de Lluís Maria Güell
- La Catedral del Mar de Jordi Frades
- La dona del segle de Sílvia Quer.
Els guanyadors rebran un trofeu obra de Montse Ribé i que en honor al nom dels premis representa les xemeneies de la Casa Milà (La Pedrera) obra de l’arquitecte Antoni Gaudí.